Jatkuva kuvatulva




Tuvat tuulessa, lompakot tulessa, parsittavana itse luotuja hyväuskoisuuksia, poistettavana riippuvuuksia. Jatkuvaa kuvatulvaa niistä, jotka kaluavat mieliin harhoja ja halkeamia.

Varustaudutaanko jälleen vessapaperilla ja hernesopalla? Siivouskomeroihin säilykesäilöt, valonlähteiksi tuikkuja ja otsalamput. Pihoille tulitynnyreitä pakkasiltojen lämmikkeiksi. Onhan meillä sentään vielä joitakin puita, vaikka syljemme myrkkyjämme mustina patsaina kohti otsonia. 

Keväällä ämpäriperunoita jokaiselle parvekkeelle ja yrttiseiniä julkikäytäville. Ja oi, kattopuutarhat pakollisiksi! Toki aurinkopaneeleitakin, kun kupliva kuumuus kiitää kohti pohjoista. Vai vangitaanko sittenkin tuulta? Kunhan muistetaan, että viattoman vangitseminen on aina anteeksiantamatonta.

Suljen silmäni, huokaisen ja hengitän pienen hetken valoa. Jospa haarakieliset sokaistuvat sillä välin ja ahnehtivat toinen toisensa.


Terveisiä uutisähkylästä. Tarvitsen tauon. Huoh.

Ps. Galleria Kirkashetki on vaihtanut nimekseen pelkän KirkasHetken. 
Uusi nettiosoite on www.kirkashetki.fi

Kommentit